Sky Walk w Czechach

Weekend w Czechach z psem

Czechy na weekend i to z psem? Dlaczego nie! Podpowiadamy kilka miejsc, tuż przy granicy z Polską, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Kotlinie Kłodzkiej lub po drodze do Brna, Wiednia, czy Bratysławy. Miejsca, które opiszemy leżą na terenie regionu Ołomuniec i Jesieniki.

Sky Walk – Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach to, moim zdaniem, obowiązkowy punt pobytu w Czechach. Sky Walk to nowoczesna wieża widokowa położona na wysokości 1 116 m n.p.m. Długość ścieżki wynosi 55 metrów i, co ważne, dostępna jest zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i wózków dziecięcych. Ze szczytu wieży rozpościera się widok na cały Masyw Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, Jesioniki, Suchý vrch i Karkonosze.

 

Na szczycie ścieżki zbudowano tzw. kroplę, czyli sieć rozciągniętą na wysokości 50 m, na którą można wejść i poczuć przepaść pod stopami. Znajduje się tam również stumetrowa, zabudowana zjeżdżalnia. Dla lubiących adrenalinę atrakcją będzie rękaw z gęstej, grubej siatki, którym przejść można z jednego poziomu kładki na drugi.  

W sezonie oraz w weekendy na Sky Walk wjechać można koleją gondolową. Wypożyczyć można też rower elektryczny i wjechać na górę z małym wspomaganiem (ok. 130 zł/doba). Nasza wizyta przypadła jednak na poniedziałek, pozostało nam więc wejść na szczyt kierując się pieszym szlakiem żółtym, następnie niebieskim. Na trasie droga rozdziela się na dwa warianty. Pierwszy (ciąg dalszy szlaku niebieskiego) prowadzi ostro pod górę, równolegle do toru rowerowego single track. Drugi prowadzi szeroką drogą gruntową, biegnącą dookoła góry, dostępną dla wózków i osób o mniejszej mobilności. My skorzystaliśmy z łatwiejszego wariantu, dłuższego o 20 minut. Myślę, że na spacer z psem to dobry wybór. Krótszy, bardziej stromy szlak w dół wybraliśmy w drodze powrotnej. To opcja bardziej wymagająca, zarówno dla naszych kolan, jak i psich łap.

Na spacer w obie strony potrzebowaliśmy ok. 2 godzin. Wejście na Ścieżkę w obłokach kosztuje 200 koron od osoby dorosłej. Na samą kładkę z psem wejść nie można. Czworonoga można zostawić jednak bezpiecznie w zamykanych na kluczyk klatkach, umiejscowionych pod wieżą (kaucja zwrotna 10 koron). Bardzo podoba mi się podejście Czechów do psów. Przygotowanie „miejsca postoju” dla psów nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a jest miłym ukłonem w kierunku psiarzy.

Velké Losiny

Velké Losiny położone są w regionie Ołomuniec, około 80 km od Kłodzka. Warto zobaczyć tu pałac, muzeum i manufakturę papieru oraz akwapark.

Pałac w Velké Losiny

Pałac w Velké Losiny to niewielka, bardzo zadbana siedziba dawnych właścicieli tych ziem. Nad zamkiem króluje ośmioboczna, wysoka na osiem pięter wieża. Czuć tu ducha historii i autentyzm. Do zwiedzania udostępniono kilka pomieszczeń na pierwszym i drugim piętrze pałacu, w tym salę jadalną z pięknym piecem kaflowym i oryginalnym kredensem. Z miejscem tym związana jest historia odbywających się tu procesów czarownic.

Pałac otacza uroczy park, w którym na początku maja kwitną liczne krzewy azalii i różaneczników. O ile do pałacu z psem wejść nie wolno, nic nie stoi na przeszkodzie, by pospacerować z naszym czworonogiem na smyczy po parku. Jeśli na miejsce noclegowe wybierzecie Holiday Resort Losinka, do pałacu dojdziecie krótkim spacerem, drogą pieszo-rowerową.

Wstęp do pałacu dla osoby dorosłej kosztuje 120 koron. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w języku czeskim. Przy kasie otrzymacie jednak wydrukowany przewodnik w języku polskim. Park udostępniony jest nieodpłatnie. Parking dla samochodów kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 5 zł. Przy parkingu zlokalizowany jest bar, a w pałacu przyjemna restauracja. 

Muzeum i manufaktura papieru w Velké Losiny

Jeśli cenicie autentyczność i ręczne wyroby, to miejsce na pewno Wam się spodoba. Muzeum papieru w Velké Losiny to de facto manufaktura papieru, działająca nieprzerwanie od czterech stuleci. Wyrabiany tu papier jest ręcznie czerpany, wytwarzany tą samą metodą, co setki lat temu. W muzeum, otwartym w latach 80-tych XX wieku, poznacie historię wytwarzania papieru i zobaczycie część warsztatów, w których odbywa się czerpanie papieru. Po wyjściu z ekspozycji warto wstąpić do sklepiku, w którym można się zaopatrzyć w papeterię, pocztówki, pióra i wiele innych pamiątek, związanych tematycznie z tym miejscem. 

Wejście do muzeum kosztuje 110 koron od osoby dorosłej. Parking dla samochodów jest bezpłatny. Na miejscu znajduje się przystępna cenowo restauracja, w której można skosztować tradycyjnych dań kuchni czeskiej. 

Uzdrowisko Velké Losiny

Uzdrowisko termalne Velké Losiny to jedno z najstarszych i najsłynniejszych uzdrowisk na Morawach. Pierwszy budynek sanatorium wybudowano tu pod koniec XVI wieku. Do leczenia chorób układu ruchu, układu krążenia, chorób nerwowych i skórnych wykorzystuje się tu termalne wody siarkowe o temperaturze około 36 stopni Celsjusza. O ile budynki sanatoryjne dostępne są wyłącznie dla kuracjuszy, bez przeszkód pospacerować można po tutejszym parku. Moim zdaniem same budynki sanatoryjne oraz ich otoczenie nie są czymś szczególnie wyjątkowym. O wiele większe wrażenie zrobiły na mnie kurorty w Dusznikach Zdrój i Polanicy Zdrój. Warto wybrać się jednak do parku termalnego Velké Losiny, w którym czekają na Was baseny z leczniczą wodą termalną.

Pasmo górskie Jesioniki

Pagórkowaty teren pogranicza polsko-czeskiego to pasmo górskie Jesioników, należących do Sudetów Wschodnich. Najwyższym szczytem jest Pradziad (1492 m n.p.m.) – najwyższa góra Jesioników i całych Moraw. Wzgórze wieńczy wysoki na 146,5 m nadajnik telewizyjny, restaruacja i platforma widokowa.

Zimą życie kwitnie tu wokół stoków i kurortów narciarskich. W bezśnieżne pory roku pełno tu rowerzystów. Podobno tutejszy mikroklimat posiada wyjątkowe właściwości lecznicze, czym zajmuje trzecie miejsce na świecie po Bad Gastein w Austrii i Carlsbad w USA.

Na okolicznych pagórkach wybudowano kilka wież widokowych. Nam starczyło czasu jedynie na wejście na szczyt o nazwie Bokovka (Bukówka). Z wybudowanej tam wieży rozpościera się piękny widok na okolicę. Spacer na Bukovkę nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wybrać szlak pieszy rozpoczynający się tuż przy Holiday Resort Losinka. Zanim wyruszycie ze swoim psem w trasę, upewnijcie się jednak, że jesteście bardzo dobrze zabezpieczeni przeciw kleszczom. Ilość kleszczy, które po powrocie zdjęliśmy z psów, była zatrważająca. Chyba tylko we wschodniej Polsce widziałam takie stada tych pajęczaków. 

Velké Losiny – nocleg z psem

Jako bazę wypadową wybraliśmy ośrodek Holiday Resort Losinka, położony 2 km od centrum miejscowości Velké Losiny. Obiekt znaleźliśmy na Bookingu i był to strzał w dziesiątkę. W ośrodku znajdziecie drewniane domki turystyczne, pensjonat, dwupokojowe apartamenty z kuchnią oraz kemping. Wszystko w zróżnicowanym zakresie cenowym. Na miejscu jest duże, trawiaste boisko, restauracja (bardzo bogate, różnorodne śniadania!), miejsce na ognisko. Obiekt położony jest w spokojnej okolicy, dzięki czemu jest gdzie wyjść na spacer w psem, bez obaw o nadmierny ruch samochodowy. Za dwie doby w apartamencie dla dwóch osób i dwóch psów, ze śniadaniem i opłatą klimatyczną, zapłaciliśmy 2 199 koron (ok. 374 zł). Sam pobyt psa kosztuje 100 koron (ok. 17 zł) za psa za dobę.

Velké Losiny, Šumperk – co jeszcze zobaczyć w okolicy?

Ze względu na ograniczony czas, nie udało nam się zobaczyć wszystkich atrakcji, które oferuje ten region. Przewodniki turystyczne polecają również:

Ekspozycję poświęconą procesom czarownik w Šumperku.

Elektrownię szczytowo-pompową w Dlouhé Stráně.

Młyny rudy złota niedaleko Zlatych Hor.

Jeziorka Mchowe Rejviz.

Wyjazd do Czech z psem

Na koniec kilka informacji o warunkach przyjazdu do Czech z psem.

Pies przywożony na teren Czech z innego kraju Unii Europejskiej musi być oznakowany chipem (ISO Standard 11785 lub 11784) lub czytelnym tatuażem naniesionym przed 3 lipca 2011 roku. Musi posiadać paszport oraz ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

 

Podobała Ci nasza propozycja na weekend? Sprawdź również: 

Co zabrać na wyjazd z psem?

Co zabrać w góry z psem?

Jura Krakowsko-Częstochowska z psem

Majówka z psem w Karkonoszach

Wakacje z psem w Szklarskiej Porębie

Post a Comment