Back To Top

O nas

Posiadanie psa było naszym marzeniem i oczywistością. Wymagania co do przyszłego czworonoga były jasne: dobry pływak, aporter, zwinny, dobrze umięśniony, chętny do pracy z człowiekiem, jednocześnie nie za duży, nadający się do życia w bloku. Po miesiącach poszukiwań, padło na rasę Nova Scotia Duck Tolling Retriever, czyli Tollery.

Tak w 2011 roku trafił do nas Weezy, a w 2014 Spock. Psy całkowicie odmieniły nasze życie. Stały się pełnoprawnymi członkami rodziny, a praca z nimi przerodziła się w naszą wielką pasję. Dzięki nim nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, które są dla nas niezwykle cenne.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever and dummy training

Dzięki psom zaangażowaliśmy się w naszą pierwszą sportową pasję – OBEDIENCE. Będąc członkami Klubu NA FALI trenujemy na co dzień pod okiem Joanny Hewelt. Uczestniczymy również w seminariach i obozach prowadzonych przez innych, czołowych zawodników obedience, takich jak: Christa Enqvist (FI), Riitta Kivimäki (FI), Anna Scelsa (IT), czy Monica Wickstrom (NO).

Uczestnicząc pięć lat z rzędu w największej w Europie, kilkudniowej imprezie poświęconej rasie Nova Scotia Duck Tolling Retriever – szwedzkim TOLLARSPECIALEN – mieliśmy możliwość podpatrywać Tollery z całej Europy. Tam po raz pierwszy zobaczyliśmy też na żywo, jak wygląda praca użytkowa Tollerów. Od pierwszego wyjazdu do Skandynawii myślistwo i tzw. tolling hunting testy znalazły się w centrum naszego zainteresowania. Poprzez pracę z psami i nieustanne poszerzane wiedzy, staramy się jak najlepiej poznać rasę i jej specyfikę. Naszym mottem i misją stały się słowa pani Alison Strang, będącej niekwestionowanym autorytetem rasy:

 

Alison Strang about tollers

Od początku posiadania Tollerów staramy się angażować w działania popularyzujące pracę z psami i wszelkie sportowe aktywności. Jesteśmy członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz szwedzkiego Klubu Tollera. Byliśmy uczestnikami wszystkich Ogólnopolskich Zlotów Tollerów, współorganizując trzy z czterech zjazdów, poświęconych kolejno: obedience, agility oraz frisbee. W głowie mamy pomysły na kolejne, tollerowe spotkania. 

W 2017 roku, z myślą o rudych retrieverach, zorganizowaliśmy seminarium dummy z doświadczonymi zawodniczkami i trenerkami – Susanne Reinke i Maike Böhm z Niemiec. Jego celem było zachęcenie właścicieli Tollerów do pracy na dummy oraz pokazanie metod szkoleniowych dopasowanych do psychiki i specyfiki tej rasy (realcja z seminarium dostępna tutaj: seminarium dummy dla Tollerów). 

W 2018 roku nasze zaproszenie przyjął pan Sverker Haraldsson ze Szwecji – doświadczony zawodnik, trener oraz sędzia prób pracy Tollerów. Pod jego okiem zorganizowaliśmy pierwsze, a rok później drugie, seminarium tollingu, podczas którego skupialiśmy się na nauce i doskonaleniu umiejętności tollera jako psa myśliwskiego. Podczas szkolenia koncentrowaliśmy się na tych elementach, które wyróżniają naszą rasę spośród innych retrieverów, w szczególności na tzw. tollingu (więcej o warsztatach przeczytać można tutaj: seminarium tollingu).

Od 2020 roku jesteśmy członkiem Polskiego Związku Łowieckiego. Dzięki uzyskaniu wymaganych uprawnień możemy rozwijać pracę użytkową naszych psów i doskonalić ich umiejętności jako psów myśliwskich.

Tolling jakt training

Tolling hunting training

Zdjęcia na stronie: Marcin Rutkowski PhotographySnapbusters

Nasze psy

Next Generation Peak Performance Dancing with Fire

Spock, czyli NEXTGENERATION PEAKPERFORMANCE Dancing with Fire to nasz drugi toller, pochodzący z krakowskiej hodowli Dancing with Fire.

Rodzicami Spocka są importowani z Kanady: Kalmegees CANADIAN RANGER (Ranger) oraz Stonaway SKY TRINITY (Trin). Decydując się na drugiego tollera, szukaliśmy psa nastawionego na współpracę z człowiekiem, z potencjałem do pracy, z którym moglibyśmy zrealizować nasze marzenia związane z obedience i dummy.

 

Shaggy Toller's Wild Scirocco

Weezy, oficjalnie Shaggy Toller’s Wild Scirocco, to nasz pierwszy, długo wyczekany Nova Scotia Duck Tolling Retriever.

Urodził się 6 maja 2011 roku w Danii w hodowli Shaggy Toller’s i tego roku przyjechał z nami do Polski.

Rodzicami Weezy’ego są Shaggy Toller’s Tombstone Shadow (Shadow) i Shaggy Toller’s Ce-Li’s Wild Child (Chilli).