Parę słów o nas

Posiadanie psa było naszym marzeniem i oczywistością. Wymagania co do przyszłego czworonoga były jasne: dobry pływak, aporter, zwinny, dobrze umięśniony, chętny do pracy z człowiekiem, jednocześnie nie za duży, nadający się do życia w bloku. Po miesiącach poszukiwań, padło na rasę Nova Scotia Duck Tolling Retriever, czyli Tollery.

Tak w 2011 roku trafił do nas Weezy, trzy lata później Spock, a w 2022 roku MJ. Psy całkowicie odmieniły nasze życie. Stały się pełnoprawnymi członkami rodziny, a praca z nimi przerodziła się w naszą wielką pasję. Dzięki nim nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, które są dla nas niezwykle cenne.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever and dummy training

OBEDIENCE

Dzięki psom zaangażowaliśmy się w naszą pierwszą sportową pasję – OBEDIENCE. Będąc członkami Klubu NA FALI trenujemy na co dzień pod okiem Joanny Hewelt i Magdaleny Stodułko. Bierzemy również udział w seminariach i obozach prowadzonych przez innych, czołowych zawodników obedience. Do tej pory uczestniczyliśmy w warsztatach z takimi trenerami jak: Christa Enqvist (FI), Riitta Kivimäki (FI), Anna Scelsa (IT), Anna Herzog (UK), czy Monica Wickstrom (NO).

MYŚLISTWO

Uczestnicząc pięć lat z rzędu w największej w Europie, kilkudniowej imprezie poświęconej rasie Nova Scotia Duck Tolling Retriever – szwedzkim TOLLARSPECIALEN – mieliśmy możliwość podpatrywać Tollery z całej Europy. Tam po raz pierwszy zobaczyliśmy też na żywo, jak wygląda praca użytkowa Tollerów. Od pierwszego wyjazdu do Skandynawii myślistwo i tzw. tolling hunting testy znalazły się w centrum naszego zainteresowania. Poprzez pracę z psami i nieustanne poszerzane wiedzy, staramy się jak najlepiej poznać rasę i jej specyfikę. Naszym mottem i misją stały się słowa pani Alison Strang, będącej niekwestionowanym autorytetem rasy: „Never please lose sight of what this dog was bred to do” (nigdy nie zapominaj, do czego ta rasa została stworzona).

 

Alison Strang about tollers

Od początku posiadania Tollerów staramy się angażować w działania popularyzujące pracę z psami i wszelkie sportowe aktywności. Jesteśmy członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz czeskiego i szwedzkiego Klubu Tollera. Byliśmy uczestnikami wszystkich Ogólnopolskich Zlotów Tollerów, współorganizując trzy z czterech zjazdów, poświęconych kolejno: obedience, agility oraz frisbee. W głowie mamy pomysły na kolejne, tollerowe spotkania. 

W 2017 roku, z myślą o rudych retrieverach, zorganizowaliśmy seminarium dummy z doświadczonymi zawodniczkami i trenerkami – Susanne Reinke i Maike Böhm z Niemiec. Jego celem było zachęcenie właścicieli Tollerów do pracy na dummy oraz pokazanie metod szkoleniowych dopasowanych do psychiki i specyfiki tej rasy (realcja z seminarium dostępna tutaj: seminarium dummy dla Tollerów). 

W 2018 roku nasze zaproszenie przyjął pan Sverker Haraldsson ze Szwecji – doświadczony zawodnik, trener oraz sędzia prób pracy Tollerów. Pod jego okiem zorganizowaliśmy pierwsze, a rok później drugie, seminarium tollingu, podczas którego skupialiśmy się na nauce i doskonaleniu umiejętności tollera jako psa myśliwskiego. Podczas szkolenia koncentrowaliśmy się na tych elementach, które wyróżniają naszą rasę spośród innych retrieverów, w szczególności na tzw. tollingu (więcej o warsztatach przeczytać można tutaj: seminarium tollingu).

Po przerwie spowodowanej pandemią, w 2022 roku zorganizowaliśmy treningi dummy & tolling z Jelle Huysmans z Belgii – trenerem i zawodnikiem, propagatorem pracy z rasą Nova Scotia Duck Tolling Retriever (o wydarzeniu można przeczytać w relacji: dummy & tolling z Jelle Huysmans).

Od 2020 roku jesteśmy członkiem Polskiego Związku Łowieckiego. Dzięki uzyskaniu wymaganych uprawnień możemy rozwijać pracę użytkową naszych psów i doskonalić ich umiejętności jako psów myśliwskich. W tym celu działamy w Komisjach Kynogolicznych przy Zarządach Okręgowych PZŁ w Lesznie i Gorzowie Wielkopolskim.

Tolling jakt training

Zdjęcia na stronie: Marcin Rutkowski Photography & Daria Terokhina

Nasze psy

Redrivals BURNING SPITFIRE (MJ) to nasz trzeci Toller, wybrany uważnie pod kątem sportu i myślistwa. Poszukiwania psa o dużym potencjale do pracy zajęły nam ponad dwa lata i zawiodły do dalekiej Norwegii.

Oboje rodzice MJa mieszkają w Szwecji. Matka: Redrivals WILDCARD to genialna suka rywalizująca w najwyższej klasie obedience. Ojciec: Tollarbos MALLIGA YES uzyskał awans do klasy trzeciej obedience i startuje w klasie open na tolling hunting testach.

Linia MJa to psy sprawdzone w obedience i myślistwie, a więc dokładnie to, czego szukaliśmy.

Spock, czyli NEXTGENERATION PEAKPERFORMANCE Dancing with Fire, pochodzi z krakowskiej hodowli Dancing with Fire.

Rodzicami Spocka są importowani z Kanady: Kalmegess’ CANADIAN RANGER (Ranger) oraz Stonaway SKY TRINITY (Trin). Decydując się na drugiego Tollera, szukaliśmy psa nastawionego na współpracę z człowiekiem, z potencjałem do pracy, z którym moglibyśmy zrealizować nasze marzenia związane z obedience i dummy.

Niezwykle ciekawy był dla nas również całkowicie kanadyjski rodowód Spocka.

Weezy, oficjalnie Shaggy Toller’s Wild Scirocco, był naszym pierwszym, długo wyczekanym Nova Scotia Duck Tolling Retrieverem.

Urodził się 6 maja 2011 roku w Danii w hodowli Shaggy Toller’s i tego roku przyjechał z nami do Polski. To dzięki Weezy’emu stawialiśmy pierwsze kroki w obedience, dummy i myślistwie. To dzięki niemu wsiąknęliśmy w rasę i możemy dziś rozwijać naszą pasję.