ZALETY RASY

NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER

10 POWODÓW
dlaczego Toller JEST rasą dla ciebie

Tollery to psy inteligentne, radosne, stosunkowo łatwe w układaniu. Chętnie uczą się nowych rzeczy, chociaż w treningu wymagają jasnych kryteriów, niezwykłej konsekwencji i pomysłowości (nie znoszą nudy). Jako rasa myśliwska są urodzonymi i wytrwałymi aporterami i dobrymi pływakami. Ich silna potrzeba aportowania oraz wesołość są niezbędnymi cechami potrzebnymi do pracy.

Oto zalety rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever i 10 powodów, dlaczego Toller JEST rasą dla Ciebie (kliknij na „+”, aby rozwinąć).

Inteligencja

Tollery uczą się szybko i dobrze pamiętają rzeczy, które uznają za istotne. Co ważne, szybko uczą się zarówno rzeczy dobrych, jak i złych, dlatego ważne jest trzymanie jasnych kryteriów i żelazna konsekwencja. Jako przewodnik, będziesz musiał czasem wykazać się dużą kreatywnością. Tollery nie lubią dużej liczby powtórzeń, które są dla nich nudne. Jeśli w danym treningu osiągniesz oczekiwany cel, nie powtarzaj ćwiczenia. Jest duża szansa, że Twój Toller zaoferuje Ci inne rozwiązanie problemu, skoro poprzednie zachowanie (według psa) Cię nie satysfakcjonowało.

Jako pies obdarzony inteligencją, dobrą pamięcią i wytrwałością, Toller nigdy nie przestanie Cię zaskakiwać.

Wszechstronność w życiu

Tollery to psy rodzinne, bardzo przywiązujące się do swojego ludzkiego stada i łatwo adaptujące się do nowych sytuacji. Jeśli dobrze odrobisz zadanie domowe w czasie socjalizacji szczeniaka, Twój pies będzie świetnym towarzyszem dnia codziennego, pieszych wycieczek, wyjazdów i podróży. Jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji psychicznej, Twój Toller będzie odprężonym, niekłopotliwym domownikiem.

Wszechstronność w sporcie

Tollery z chęcią podejmą każdą aktywność, którą im zaproponujesz. Treningi agility, obedience, nosework, mantrailing, flyball, frisbee będą dla nich wysoce satysfakcjonujące i pomogą Wam nawiązać wspaniałą więź z psem.

Jako rasa myśliwska, Nova Scotia Duck Tolling Retriever da z siebie wszystko w treningu dummy oraz pracy na kaczkach.

Pamiętaj jednak, że Tollery mają swoje ograniczenia i możesz nigdy nie osiągnąć z nimi tyle, co z inną rasą, bardziej predestynowaną do danej aktywności. Jeśli Twoim celem jest mistrzostwo świata, pomyśl raczej o innej rasie.

Zdrowie

Tollery cieszą się generalnie dobrym zdrowiem, chociaż w rasie pojawiają się problemy z dysplazją i chorobami autoimmunologicznymi. Wiele chorób można uniknąć dzięki badaniom genetycznym. Kupując szczeniaka, upewnij się, że Twój hodowca zwraca uwagę na badania i poproś o kopie odpowiednich dokumentów. 

O zdrowiu Tollera możesz przeczytać na polskim portalu Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Dobre psy myśliwskie

Nova Scotia Duck Tolling Retriever to rasa myśliwska, wciąż wykorzystywana w polowaniach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Skandynawii. W przeciwieństwie do Labradorów i Golden Retrieverów nie spotkał je jeszcze podział na linie pracujące i wystawowe.

Tollery są doskonałymi pływakami, dobrymi aporterami i świetnie pracują nosem. Każdy, kto miał okazję przygotować psa do konkursu pracy myśliwskiej lub uczestniczył w polowaniu potwierdzi, jak bardzo praca ta jest dla Tollera satysfakcjonująca. W odróżnieniu od innych retrieverów nie są, jak to często określam, terminatorami. Wyróżnia je tzw. playfulness, szybkość i nieco inny styl pracy.

Mimo, że są najmniejszymi z aporterów, w pracy dają z siebie wszystko, potrafią być zdeterminowane, wytrwałe w dążeniu do celu, ale też uparte, jeśli uznają, że ich koncepcja jest w danej sytuacji najlepsza. Wymagają treningu, konsekwencji i dużej miłości do rasy.

Pamiętaj, że najlepsi hodowcy przykładają dużą wagę do utrzymania cech Tollera jako psa myśliwskiego i tak dobierają rodziców miotu, aby otrzymać psa nie tylko zgodnego ze wzorcem, ale również posiadającego wszystkie najważniejsze cechy tego małego retrievera.

Motywacja

Tollery to psy zorientowane na cel i w zdecydowanej większości łatwo je zmotywować do pracy. Zabawki i jedzenie są dla nich zwykle wystarczającą motywacją. Jeśli myślisz o psich sportach, od szczeniaka przykładaj dużą wagę do tzw. will to please, nagrody socjalnej i nagrody odłożonej w czasie. Jeśli to zaniedbasz, możesz mieć problem z motywacją na wyższym poziomie zaawansowania, gdy nie możesz nagrodzić psa natychmiast po wykonaniu zadania.

Czujność

Nova Scotia Duck Tolling Retriever to psy czujne, niekiedy nawet stróżujące. Oba nasze Tollery szczekają, gdy w ich mniemaniu zbliża się niebezpieczeństwo (dzwonek do drzwi, hałas na klatce schodowej). Nasz starszy pies to typowy stróż podwórkowy. Gdy tylko uzna ogrodzony teren za swoje podwórko, bacznie monitoruje otoczenie i oszczekuje przy płocie każdego obcego delikwenta.

W żadnej mierze nie są to jednak typowe psy stróżujące i absolutnie nie nadają się do życia w kojcu, czy na podwórku.

Komunikatywność

Tollery komunikują się z nami na wiele sposobów – wzrokiem, wokalizacją i mową ciała. To psy niezwykle inteligentne i świetni obserwatorzy. Szybko znajdą sposób, jak zakomunikować, że chcą wskoczyć na kanapę, na której akurat siedzisz. Nie będziesz mieć wątpliwości.

Łatwość pielęgnacji

Nova Scotia Duck Tolling Retriever to rasa wyhodowana w celu aportowania z – często lodowatej – wody, tym samym musi posiadać wodoodporną, dwuwarstwową okrywę włosową. Włos okrywowy jest średniej długości i twardości, a leżący pod nią podszerstek gęsty i miękki. 

Jako pies średniej wielkości, w deszczowy dzień Toller wróci do domu z mokrym podbrzuszem i łapami, jednak zwykle wystarczy przetrzeć te okolice ręcznikiem.

Po kąpieli w jeziorze Toller często wytarza się w trawie i piasku, co od zawsze nazywam: „panierką”. Po pływaniu najlepiej dać mu po prostu pobiegać i przeschnąć na wietrze. Nie ma konieczności mycia psa szamponem po każdym spacerze. Toller sam przeschnie, a piasek się wykruszy.

Futro Tollera nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie oraz regularne przycinanie pazurów i pozbywanie się nadmiaru włosa z okolic uszu i łap. Niby proste, jednak czasochłonne. Pełen grooming wykonuję mniej więcej raz w miesiącu i zajmuje mi on około godzinę na psa.

Radość z życia

Tollery, jak wiele innych ras, to psy, które żyją tu i teraz, korzystając z życia pełnymi garściami. Będą Twoją odskocznią i poprawiaczem humoru. Możesz się od nich uczyć radości z życia i entuzjazmu.

Opracowano w oparciu o własne doświadczenia, na podstawie zestawienia „Top 10 Reasons to get a Toller” opublikowanego przez NSDTR Club (USA).

 

Poznaj również: