Trening dummy z Jelle Hyusmans

Dummy & tolling z Jelle Huysmans

Pomysł zaproszenia Jelle Huysmans do Polski kiełkował w naszych głowach już od jakiegoś czasu. Słyszeliśmy wiele pozytywnych opinii o jego umiejętnościach trenerskich. Osiągnięcia, doświadczenie i pozycja Jelle w świecie Tollerów były rekomendacją samą w sobie. Tym większa była więc chęć zorganizowania warsztatów dummy & tolling i poćwiczenia pod okiem specjalisty od Tollerów.

Jelle Huysmans – belgijski specjalista od Tollerów

Jelle Huysmans jest prezesem Belgijskiego Klubu Tollera, trenerem i zawodnikiem dummy, wielkim orędownikiem i propagatorem pracy z rasą Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Ze swoimi Tollerami startował w tolling hunting testach (klasa open i elite) oraz licznych Working Testach. Z suczką Hunter’s Moonlight Blubell Gwendolyne uczestniczył w IWT 2014 (International Working Test) oraz Eurochallenge – CLA Game Fair (UK).

Pierwotnie warsztaty z Jelle zorganizować mieliśmy w 2020 roku, jednak wybuch pandemii COVID-19 pokrzyżował wszystkie plany. Po dwóch latach przerwy wróciliśmy do tematu i tak oto w weekend 23-24 kwietnia 2022 roku w lubuskim Pszczewie spotkaliśmy się w iście tollerowym gronie na dwóch dniach treningów pod okiem naszego belgijskiego gościa.

Rudy pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever oddaje do ręki przewodnika aport tak zwane dummy. Zdjęcie obrazuje warsztaty dummy & tolling z Jelle Huysmans.

Tollery i trening dummy

Sobotę poświęciliśmy w całości na trening aportowania zielonych wałków. Jelle postanowił zmienić pierwotnie założony plan wejść indywidualnych i zaprosił wszystkich uczestników na trening grupowy.

Warsztaty rozpoczęliśmy od nieśmiertelnego chodzenia przy nodze, które dało prowadzącemu pierwszy ogląd sytuacji i poziomu zaawansowania ćwiczących psów.

Grono zgłoszonych uczestników było bardzo zróżnicowane pod względem stopnia wtajemniczenia w pracę na dummy – od  szczeniaka i młodych psów, po doświadczonych wyjadaczy. Mieliśmy więc okazję podejrzeć, co Jelle proponuje początkującym. Dowiedzieliśmy się od czego zaczyna pracę z psem i czego uczy szczeniaki, wprowadzając je w świat psiego sportu. Od razu znalazłam tu kilka pomysłów dla siebie, które w przyszłości na pewno przetestuję z kolejnym retrieverem.

Bardziej zaawansowane psy zostały przetestowane z fundamentów dummy: stopki, kierunków, gwizdka na szukanie. Na kolejnych uczestnikach Jelle pokazywał poszczególne kroki, za pomocą których buduje dane umiejętności. Jak każdy trener, z którym mieliśmy przyjemność ćwiczyć, Jelle podkreślał wagę fundamentów oraz konieczność ich wzorowego wypracowania. Dobrze zrobione podstawy to nie tylko inwestycja, która latami procentuje, ale też możliwość uniknięcia wielu późniejszych problemów.

Dodatkowo, uczestnikom udało się „przećwiczyć” mimochodem to, czego zwykle brakuje w codziennych treningach, na które często pędzimy po pracy, wiedząc, że mamy dużo rzeczy do przerobienia, a czasu mało. Mianowicie – czekanie i długie nic-nie-robienie. To element, który pojawia się na każdych Working Testach i (prawie) żadnych, codziennych treningach. Warto więc przećwiczyć czasem taką „otoczkę” zawodów. Dzięki temu pies nie będzie zaskoczony sytuacją i nie będzie tracić energii na spalanie się w czasie czekania na swoją kolei.

Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever biegnie po łące, trzymając w pysku aport dummy. Zdjęcie wykonano podczas treningów dummy & tolling z Jelle Huysmans.

Dzień 2. Tolling i inne elementy z prób pracy dla Tollerów.

Niedziela minęła nam na pracy nad elementami z prób pracy myśliwskiej Tollerów (ze szw. Tollingjaktprov). Aby nie zaprzepaścić tego, co psy nauczyły się w sobotę, Jelle zmienił plan treningowy tego dnia, uznając, że większość nie jest gotowa na pracę w wodzie (ach te gorące, tollerowe głowy). Zamiast tego postanowił skupić się na takich elementach jak: podejście do zasiadki, tolling i przeszukiwanie terenu.

Moja obediencowa dusza była wniebowzięta. Jelle okazał się trenerem, który dzieli dany element na mniejsze składniki i nagradza detale, o których często się zapomina. Mając na uwadze temperament rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Jelle zwracał uwagę na balans między aktywnością i pasywnością. Akcentował sowite nagradzanie spokoju przy wodzie oraz stopniowe wprowadzanie aportu z wody. Również tego dnia podłapałam kilka ciekawych patentów, o których nie pomyślałam w naszych dotychczasowych treningach.

Rudy retriever wybiega z wody z aportem dummy

Najlepsze spotkanie pracujących Tollerów

Warsztaty dummy & tolling z Jelle Huysmans były to dwa bardzo intensywne dni spędzone w moim ulubionym gronie – pracujących Tollerów i miłośników rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Wytęsknione spotkania ze starymi znajomymi, poznanie nowych osób, dużo wiedzy, wieczorne pogaduchy i mało snu. Byłam wykończona, ale jak zwykle szczęśliwa.

Dziękuję wszystkim uczestnikom i obserwatorom, którzy nam zaufali i przyjechali na warsztaty. Wiemy, że był to dla Was wszystkich spory wysiłek organizacyjny i finansowy, tym bardziej więc doceniamy Waszą niezawodną obecność!

Zadowolona jestem też bardzo z treningów Spocka. W niedzielę udało się przerobić prawie cały przebieg z tolling testów, z pogranicza klasy początkującej i otwartej. Było to świetnym sprawdzianem przed czekającymi nas testami w Szwecji. W sobotę z kolei Spock pokazał swoje słabe strony, a Jelle przekazał nam kilka pomysłów na ich rozwiązanie.

Mottem warsztatów pozostaną słowa Jelle:

„If you’ve whistled twice, it was one time too many” („Jeśli zagwizdałeś dwa razy, było to o jeden raz za dużo”)

Warsztaty dummy 2023 – praca w wodzie

Już dziś możemy zdradzić nasz plan zaproszenia Jelle Huysmans również w przyszłym roku (prawdopodobnie pod koniec kwietnia). Tym razem chcielibyśmy się skupić na treningu / pracy przy i w wodzie, a więc tego, na co najczęściej nigdy nie starcza już czasu podczas seminariów. Rezerwujcie więc termin i do zobaczenia!

Interesujesz się warsztatami dummy lub tollingiem?

Sprawdź informacje o zorganizowanych przez nas do tej pory warsztatach i seminariach:

Warsztaty TOLLING ze Sverkerem Haraldssonem (SE) 2019

Warsztaty TOLLING ze Sverkerem Haraldssonem (SE) 2018

Seminarium DUMMY z Susann Reinke i Maike Bohn (DE) 2017

Post a Comment