Góry Izerskie z psem

Góry Izerskie z psem

Tegoroczne wakacje są inne niż wszystkie. Oswojeni z post-covidową rzeczywistością, wybieramy miejsca bezpieczne i mniej popularne (czytaj: względnie odosobnione). Szukając pomysłu na krótkie wakacje lub długi weekend w Polsce, warto spojrzeć na południowe krańce naszego kraju. Nasza propozycja na dziś to Góry Izerskie, które bez przeszkód penetrować można całą rodziną, oczywiście z psem.

Góry Izerskie

Góry Izerskie położone są w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w Sudetach Zachodnich. Od zachodu granicę masywu wyznaczają Góry Łużyckie, a od północy Pogórze Izerskie. Wschodnią granicą Izerów jest pasmo Karkonoszy.

Góry Izerskie cechują łagodne partie szczytowe, nie posiadające wyraźnych kulminacji. Mimo to wędrowanie po Górach Izerskich, zwłaszcza z psem, ma swój niepowtarzalny urok. Nie ma tu dominujących szczytów, czy gęstej sieci schronisk. Jest za to piękna przyroda i uzdrowisko, od wielu lat przyciągające kuracjuszy i turystów. W ostatnich latach miejsce to zyskało dodatkową popularność wśród turystów rowerowych oraz tych, którzy lubią zastrzyk adrenaliny na trasach singletrek. 

Świeradów-Zdrój – w sercu Gór Izerskich

W sercu Gór Izerskich leży malownicze miasteczko Świeradów-Zdrój. Od kilkuset lat słynie ono z właściwości leczniczych. Wyróżnia się nie tylko mikroklimatem. Słynie głównie z wód mineralnych z dodatkiem radonu i pokładów borowiny.

Długi weekend w Świeradowie-Zdrój

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju

Bez wątpienia najciekawszym architektonicznie obiektem Świeradowa jest Dom Zdrojowy, położony w XIX-wiecznym parku. Gmach stoi w miejscu wcześniejszej budowli z 1781 r., która spłonęła w 1895 r. Obecny budynek ukończony został w 1899 r. wg projektu Karla Grossera. Reprezentacyjną częścią Domu Zdrojowego jest najdłuższa w Sudetach (80 m), modrzewiowa hala spacerowa. Znajdują się tu sklepiki i kawiarnie, odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Za niewielką opłatą w Domu Zdrojowym skosztować można tutejszej wody mineralnej. Woda radonowa jest lekko gazowana, o żelaznym posmaku i dobrze smakuje w upalne dni. Do jej właściwości należy zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego, obniżenie poziomu cukru w surowicy. Wody ze Świeradowa zawierają także magnez, dzięki czemu wpływają pozytywnie na pracę serca. Zawartość fluoru ma dobry wpływ na zęby, a obecność żelaza działa przeciwalergicznie. 

Budynek Domu Zdrojowego wieńczy 46 metrowa wieża zegarowa, na której znajduje się punkt widokowy. W piwnicach ulokowano Muzeum Zdrojowe, znane również jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego.

Uwaga: wstęp z psami do Domu Zdrojowego jest niedozwolony. Z czworonogiem bez przeszkód możemy jednak spacerować po Parku Zdrojowym.

Uzdrowisko w Świeradowie-Zdrój. Drewniana hala spacerowa.

Trasy rowerowe singletrek

Będąc w Świeradowie warto wygospodarować chociaż jeden dzień na przygodę na dwóch kółkach. Na rowerzystów czekają tu trasy singletrek, czyli profesjonalnie przygotowane i oznakowane trasy rowerowe poprowadzone w górzystym, leśnym terenie. W większości prowadzą one wąskimi, szutrowymi ścieżkami, wijąc się wśród drzew, skał i stromych zboczy. 

To coś dla osób lubiących wyzwania i zastrzyk adrenaliny. W zależności od umiejętności wybrać można jedną z tras o odpowiednim stopniu trudności, położonych zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Odpowiedni rower wypożyczyć można w jednej z wielu wypożyczalni (warto dokonać wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza na weekend). 

Gdzie zjeść w Świeradowie-Zdrój?

Podczas naszego krótkiego pobytu przetestowaliśmy dwie psiolubne restauracje: Sekrety Piwowara (jedzenie tradycyjne; ul. Zacisze 3) oraz Kalamata (kuchnia grecka; ul. Zakopiańska 4). Obie polecamy. Przy kolejnych odwiedzinach w tej okolicy, z chęcią zajrzymy do nich ponownie.

Spacer na Sępią Górę

Sępia Góra wznosi się na wysokość 828 metrów i stanowi cel nie tylko pieszych wycieczek, ale i rowerowych podjazdów. Turystów przyciąga widok na Pogórze Izerskie oraz główny grzbiet Gór Izerskich i Karkonoszy. Na wierzchołku znajdziecie też skałki o nazwie Biały Kamień oraz dwie małe wiaty, w których schronić można się przed wiatrem i deszczem.

Wycieczkę na Sępią Górę rozpoczęliśmy na skrzyżowaniu ul. Zdrojowej i Parkowej w Świeradowie-Zdroju. Naszą drogę wyznaczał niebieski szlak pieszy, który prowadził na zachód w kierunku Grzbietu Kamienickiego. Pierwsza część trasy prowadzi chodnikami, później, po przejściu rzeki Kwisy, ulicą (uwaga na samochody). W las odbijamy w okolicy ul. Sybiraków i zaczynamy piąć się pod górę. Szybko udziela się nam atmosfera górskich wycieczek, a tu i ówdzie podziwiać możemy piękne widoki.

Na szczycie szlak niebieski spotyka się ze szlakiem żółtym, który wybieramy w drogę powrotną. Idziemy nim do skrzyżowania z zamkniętą dla ruchu samochodowego drogą, chętnie wybieraną przez rowerzystów (zalecany wariant wejścia i zejścia dla rodzin z wózkami dziecięcymi). Drogą tą wracamy do ul. Sybiraków i dalej do ul. Lipowej, a więc odcinka, który prowadzi nas z powrotem do Parku Zdrojowego.

Spacer na Sępią Górę nie zajmuje dużo czasu. Spokojnym, niespiesznym tempem jest to propozycja na niespełna pół-dniową wycieczkę. Drugą część dnia można spędzić w Parku i Domu Zdrojowym oraz na pobliskim deptaku.

Spacer na Sępią Górę w Górach Izerskich.

Na Halę Izerską, do Chatki Górzystów

Trasa: Świeradów Zdrój – wjazd koleją gondolową na Stóg Izerski – szlak żółty – Kamień Zofii – Łącznik – Droga Graniczna – Droga Łącząca – Droga Borowinowa – Hala Izerska – Chatka Górzystów – szlak niebieski – Stara Droga Izerska – Świeradów-Zdrój.

Propozycja wycieczki całodniowej. Czekają tu piękne Góry Izerskie, kultowe naleśniki w Chatce Górzystów i wiele kilometrów w nogach. Pamiętajcie o zaopatrzeniu siebie i psa w spory zapas wody do picia.

Latem, w pełnym słońcu, na trasie będzie naprawdę gorąco. Szlak prowadzi w terenie odsłoniętym, a upał może dać się we znaki. Osobiście w gorące lato przełożyłabym wycieczkę na chłodniejszy lub pochmurny dzień. Widoki przy błękitnym niebie są piękne, jednak czy warte męczenia psa żarem lejącym się z nieba i ukropem bijącym od asfaltowych odcinków?

Etap pierwszy: Stóg Izerski

Na Stóg Izerski wjeżdżamy koleją gondolową, będącą jedną z największych atrakcji turystycznych Świeradowa-Zdroju. Dolna stacja położona jest przy ul. Zakopiańskiej na wysokości 620 m n.p.m. Wjazd kończymy na wysokości 1060 m n.p.m. przy schronisku „Na Stogu Izerskim”. Kolej funkcjonuje przez cały rok, zimą wożąc amatorów śnieżnego szaleństwa, latem turystów pieszych i rowerowych (na pokład wagonika, bez dodatkowych opłat, zabrać można zarówno psa, jak i rower czy wózek dziecięcy). 

Stóg Izerski (1108 m n.p.m.) to charakterystyczna kopa, na której szczycie umieszczono przekaźnik radiowy. Kiedyś na wierzchołku znajdowała się wieża widokowa, jednak do czasów współczesnych zachowały się tylko ruiny. Poniżej szczytu znajduje się schronisko PTTK „Na Stogu Izerskim” wybudowane w latach 20-tych XX wieku. Można tu odpocząć, posilić się lub zwyczajnie podziwiać roztaczającą się panoramę. 

Stóg Izerski to obowiązkowy punkt programu wszystkich wycieczek przybywających do uzdrowiska. Nic dziwnego, rozciąga się stąd ciekawy widok na Świeradów-Zdrój i okolice. Przybywając tu spodziewać należy się wielu turystów pieszych i rowerzystów, zwłaszcza w weekendy, w szczycie sezonu. Tłum rozrzedza się jednak w miarę oddalania się od schroniska.

Z psem w góry Izerskie. Stóg Izerski.

Szlakiem żółtym do Torfowisk Doliny Izery

Nasza trasa wiedzie żółtym szlakiem w kierunku Kamienia Zofii i Łącznika. Im dalej „w las”, tym mniej piechurów. W trakcie zejścia w kierunku Drogi Granicznej uświadamiamy sobie, co może być tego powodem. Pierwszy odcinek drogi w dół pokonujemy w porządnym błocie. Deszcz z poprzedniego dnia sprawił, że szlak jest jedną wielką breją. Przejście bez porządnych butów byłoby dramatem. 

Z czasem szlak traci na swej grzązkości i przechodzi w wygodną szeroką drogę szutrową. Idziemy kolejno Drogą Graniczną, Drogą Łączącą i Drogą Borowinową, równolegle do Doliny Izery.

Szlakiem żółtym docieramy do celu naszej wędrówki: Hali Izerskiej i schroniska „Chatka Górzystów”.

Hala Izerska

Częściowo zatorfiona i porośnięta kosodrzewiną Hala Izerska rozciąga się na lewym brzegu Izery, wyznaczającej granicę między Polską a Czechami. Znajdujący się tu rezerwat „Torfowiska Doliny Izery” chroni stanowiska brzozy karłowatej i cenne torfowiska.

Schronisko „Chatka Górzystów”

W północnej części Hali Izerskiej stoi schronisko „Chatka Górzystów”, będące jedynym budynkiem ocalałym po dawnej osadzie Gross Iser. Schronisko słynie z kultowych wręcz naleśników. Nic dziwnego, że jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez licznych turystów.

Hala Izerska i Chatka Górzystów z psem.

Szlakiem niebieskim – do Świaradowa przez Polanę Izerską 

Na drogę powrotną wybieramy biegnący na południe szlak niebieski. Prowadzi nas on asfaltem przez Polanę Izerską aż do rozwidlenia Nowej i Starej Drogi Izerskiej. Na rozgałęzieniu kontynuujemy marsz szlakiem niebieskim. Na trasie, bliżej Świeradowa, mijamy wiatę oraz Źródło Doktora Adama. Nazwa tego miejsca nawiązuje do dr. Waldemara Adama – osobistego lekarza rodziny Schaffgostch (dawnych właścicieli tych terenów) i lekarza uzdrowiskowego, który pracował w szpitalu w Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX wieku.

Podążając konsekwentnie za niebieskimi znaczkami, po całym dniu wędrówki, docieramy do mety w Parku Zdrojowym.

Leśna Ścieżka Edukacyjna na Zajęcznik

Leśna Ścieżka Edukacyjna na Zajęcznik to propozycja łatwego, rodzinnego spaceru z edukacją przyrodniczą w tle. Na trasie czeka dziewięć stanowisk (tablic) informujących o lokalnej faunie i florze. Czas przejścia spacerowym tempem szacuję na około 1,5 godziny.

Trasę można rozpocząć w Świeradowie-Zdrój na skrzyżowaniu ul. Polnej i ul.Cichej. Ścieżka prowadzi na szczyt Zajęcznika (595 m n.p.m.) oddzielającego Świeradów-Zdrój od Czerniawy. Ongiś na szczycie znajdowała się wieża widokowa z gospodą. Obecnie jej miejsce zajął przekaźnik RTV, a nieopodal niego sporej wielkości wiata, w której można odpocząć i schronić przed deszczem.

Trasa powrotna prowadzi na południe w kierunku ul. Cichej. Zgodnie z oznakowaniem można wrócić tą ulicą do punktu startu lub zielonym szlakiem pieszym przejść ul. Gajową, Zakopiańską i dalej do Domu Zdrojowego.

 

Post a Comment