Wakacje z psem w Szklarskiej Porębie
W ramach nadrabiania zaległości, przyszedł czas na relację z wakacji w Karkonoszach. Długo wyczekany urlop spędziliśmy w Szklarskiej Porębie. Miejsce rewelacyjne i godne polecenia. Karkonoski Park Narodowy to chyba jeden z niewielu, o ile nie jedyny, park narodowy w Polsce z tak pozytywnym podejściem do psów. Obsługa parku zawsze bardzo sympatycznie się do nas odnosiła, nikt nie kręcił nosem. Niektórzy wręcz podpowiadali gdzie są strumienie i gdzie można schłodzić psa. Psy uznawane powszechnie za nieagresywne mogą chodzić bez kagańca. Wstęp psa na teren KPN bezpłatny.
Rudy chodził z nami wszędzie i dzielnie dawał radę. Właściwie wszystkie szlaki są dostępne dla psów pod względem ich możliwości fizycznych. Co może męczyć czworonoga to ewentualny upał (niektóre podejścia są w pełnym słońcu ciągle pod górę po drodze wyłożonej kamieniami) i w przypadku niektórych szlaków wysokie stopnie skalne (jak dla Rudego). Na takie trasy lepiej iść samemu – pies co prawda przejdzie, ale musi mieć na to naprawdę mocne i zdrowe stawy i opuszki.
Poza górskimi szlakami wspólnie zaliczyliśmy kolejki linowe i gondolową w Świeradowie Zdrój, Zamek Chojnik, Zamek Czocha, Western City Ściegny, a także Harrachov (można z psem wjechać wyciągiem krzesełkowym na Čertovą horę), Liberec i Ještěd. Szczerze polecam Szklarską Porębę na wydłużony weekend lub wakacje – nam się bardzo podobało!
Poniżej niektóre atrakcje Szklarskiej Poręby i okolic, z których skorzystaliśmy i które polecamy:
Kolej linowa na Szrenicę – wjazd/zjazd psa bezpłatny. Obsługa bardzo mile nastawiona do psów. Przyjazna dla psa atmosfera również w schroniskach na Hali Szrenickiej i na Szrenicy.
Zamek Chojnik – z psem można zwiedzić cały zamek, nawet wdrapać się z nim na basztę (stromo i kręto, więc ten element lepiej psu odpuścić). Wstęp psa bezpłatny.
Zamek Czocha – bezpłatny wstęp z psem na całe podzamcze i dolny dziedziniec, również do muzeum przedzamcza i sali tortur. Wnętrza zamku trzeba już zwiedzać bez czworonoga. Zamek jest obiektem noclegowym, gdzie przyjmowani są goście z psami (odpłatnie).
Świeradów-Zdrój – do Hali Spacerowej Domu Zdrojowego wstęp z psem zabroniony. Nie ma natomiast problemu ze spacerowaniem po parku zdrojowym. Z psem (bez dodatkowych opłat) można wjechać kolejką gondolową na Stóg Izerski.
Pałac Na Wodzie Staniszów – psy mile widziane, również w restauracji.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – psy mile widziane. Trzeba mieć jednak na uwadze, że luzem biegają dwa jamniki – rezydenci i wizytówki Parku Miniatur.
Kowarskie Kopalnie Podziemna Trasa Turystyczna – psy mile widziane we wnętrzach kopalni (trasa jest na jednym poziomie i każdy pies sobie bez problemów poradzi).
Western City Ściegny – wstęp z psem jak najbardziej tak, oczywiście bez dodatkowych opłat.
Pingback: Wakacje z psem w Karkonoszach | Weezy The Toller | Nova Scotia Duck Tolling Retriever z Poznania
Pingback: W góry z psem - Zakopane? | Weezy & Spock | TolleryWeezy & Spock
Ola
A czy możecie polecić jakieś fajne noclegi w Szklarskiej z psem?
Gie
Polecamy tylko te miejsca, w których sami byliśmy i bardzo nam się podobało. W Szklarskiej Porębie rekomendujemy „Wysoka 5”.
Ania
A może wiecie jakie jadłodajnie w Szklarskiej Porębie są przyjazne psom? Jadę tam na majówkę i tym razem nie zamierzam głodować. Byłam w Szklarskiej w lutym tydzień i zakochałam się w tamtym miejscu. Niestety stołowałam się w Schroniskach górskich, bo na dole „bałam” się wejść do restauracji czy baru z moją hasiorką
Gie
Jeśli chodzi o jedzonko, zwykle korzystaliśmy z lokali położonych w „centrum” Szklarskiej, aby zjeść obiadokolację po zejściu z gór. Nie mieliśmy jednego, ulubionego miejsca. Korzystaliśmy z tych knajpek, które akurat danego dnia nam wpadły w oko. Nie zdarzyło nam się, aby ktoś z właścicieli, czy obsługi był negatywnie nastawiony do psów. Wręcz przeciwnie. Najwyżej zapraszano nas do skorzystania z ogródka, co nie było dla nas żadną niedogodnością. Myślę, że nie ma co się bać – warto wejść najpierw bez psa i zapytać, czy wizyta z psiurem nie będzie kłopotem. W bardzo wielu miejscach na pewno Was mile powitają, a nawet przyniosą miskę z wodą dla psa 🙂
początkującypsiwędrowiec
Niestety, Kowarskie Kopalnie są już zamknięte 🙁
Gie
A to wielka szkoda 🙁 Było to bardzo ciekawe miejsce, prowadzone przez prawdziwych pasjonatów.
dyzio
Mam pytanie jak wiozłeś psa kolejka krzesełkową
Gie
Braliśmy je na kolana i podczas jazdy mocno trzymaliśmy za szelki. Nasze psy dzielnie znoszą takie podróże i nie wyrywają się. Grunt, żeby pies potrafił spokojnie przesiedzieć na kolanach albo na miejscu obok i mocno go trzymać za szelki. Dużo też zależy od wielkości psa. Toller gabarytowo nie sprawi kłopotu. Z Berneńczykiem byłoby już gorzej 😉
Dorota Kamińska
Jak czytam te komentarze, to aż nie mogę uwierzyć. Chciałam pojechać z moim pieskiem do Zakopanego. Owszem, kwaterę znalazłam ale wychodzi a to,że pozostaną mi tylko spacery po chodniku. Masakra i przykro. Nie chcą mojego psa to i mnie tam nie będzie. Pozdrawiam serdecznie
Gie
Zakopane nie jest niestety miejscem psio-lubnym. O ile jasne jest dla mnie, że nie ma sensu ciągnąć psa w wyższe partie Tatr, o tyle nie rozumiem, dlaczego z psami nie wolno wchodzić do większości dolinek. A tak to … lepiej wybrać się w inne regiony Polski.
Ewa
Czy rezygnowaliscie ze zwiedzania niekorych miejsc jesli nie mozna tam wchodzic z psem ?
Jesli nie, to co robiliscie ze zwierzakami ? (Jestem w obliczu wyzwania dziecko + pies)/
Gie
Zwykle tak planujemy trasę, aby móc w dane miejsce wejść z psami. Jeśli jednak miejsce warte zobaczenia, a z psami wchodzić nie wolno, zostawiamy je na kwaterze i jedziemy bez nich albo zwiedzamy dany obiekt na raty – jedno spaceruje z psami, drugie zwiedza, potem zmiana. Czasem niestety nie ma innego wyjścia.
Pingback: Majówka z psem w Karkonoszach |Nova Scotia Duck Tolling Retriever|
Pingback: W góry z psem - Zakopane? | Weezy & Spock | Tollery