Wakacje z psem w Szklarskiej Porębie

W ramach nadrabiania zaległości, przyszedł czas na relację z wakacji w Karkonoszach. Długo wyczekany urlop spędziliśmy w Szklarskiej Porębie. Miejsce rewelacyjne i godne polecenia. Karkonoski Park Narodowy to chyba jeden z niewielu, o ile nie jedyny, park narodowy w Polsce z tak pozytywnym podejściem do psów. Obsługa parku zawsze bardzo sympatycznie się do nas odnosiła, nikt nie kręcił nosem. Niektórzy wręcz podpowiadali gdzie są strumienie i gdzie można schłodzić psa. Psy uznawane powszechnie za nieagresywne mogą chodzić bez kagańca. Wstęp psa na teren KPN bezpłatny.

Rudy chodził z nami wszędzie i dzielnie dawał radę. Właściwie wszystkie szlaki są dostępne dla psów pod względem ich możliwości fizycznych. Co może męczyć czworonoga to ewentualny upał (niektóre podejścia są w pełnym słońcu ciągle pod górę po drodze wyłożonej kamieniami) i w przypadku niektórych szlaków wysokie stopnie skalne (jak dla Rudego). Na takie trasy lepiej iść samemu – pies co prawda przejdzie, ale musi mieć na to naprawdę mocne i zdrowe stawy i opuszki.

Poza górskimi szlakami wspólnie zaliczyliśmy kolejki linowe i gondolową w Świeradowie Zdrój, Zamek Chojnik, Zamek Czocha, Western City Ściegny, a także Harrachov (można z psem wjechać wyciągiem krzesełkowym na Čertovą horę), Liberec i Ještěd. Szczerze polecam Szklarską Porębę na wydłużony weekend lub wakacje – nam się bardzo podobało!

Poniżej niektóre atrakcje Szklarskiej Poręby i okolic, z których skorzystaliśmy i które polecamy:

Kolej linowa na Szrenicę – wjazd/zjazd psa bezpłatny. Obsługa bardzo mile nastawiona do psów. Przyjazna dla psa atmosfera również w schroniskach na Hali Szrenickiej i na Szrenicy.

Zamek Chojnik – z psem można zwiedzić cały zamek, nawet wdrapać się z nim na basztę (stromo i kręto, więc ten element lepiej psu odpuścić). Wstęp psa bezpłatny.

Zamek Czocha – bezpłatny wstęp z psem na całe podzamcze i dolny dziedziniec, również do muzeum przedzamcza i sali tortur. Wnętrza zamku trzeba już zwiedzać bez czworonoga. Zamek jest obiektem noclegowym, gdzie przyjmowani są goście z psami (odpłatnie).

Świeradów-Zdrój – do Hali Spacerowej Domu Zdrojowego wstęp z psem zabroniony. Nie ma natomiast problemu ze spacerowaniem po parku zdrojowym. Z psem (bez dodatkowych opłat) można wjechać kolejką gondolową na Stóg Izerski.

Pałac Na Wodzie Staniszów – psy mile widziane, również w restauracji.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – psy mile widziane. Trzeba mieć jednak na uwadze, że luzem biegają dwa jamniki – rezydenci i wizytówki Parku Miniatur.

Kowarskie Kopalnie Podziemna Trasa Turystyczna – psy mile widziane we wnętrzach kopalni (trasa jest na jednym poziomie i każdy pies sobie bez problemów poradzi).

Western City Ściegny – wstęp z psem jak najbardziej tak, oczywiście bez dodatkowych opłat.

Comments: 16

 • Ola

  14 stycznia, 2016

  A czy możecie polecić jakieś fajne noclegi w Szklarskiej z psem?

 • Ania

  23 kwietnia, 2016

  A może wiecie jakie jadłodajnie w Szklarskiej Porębie są przyjazne psom? Jadę tam na majówkę i tym razem nie zamierzam głodować. Byłam w Szklarskiej w lutym tydzień i zakochałam się w tamtym miejscu. Niestety stołowałam się w Schroniskach górskich, bo na dole „bałam” się wejść do restauracji czy baru z moją hasiorką

 • początkującypsiwędrowiec

  4 sierpnia, 2016

  Niestety, Kowarskie Kopalnie są już zamknięte 🙁

 • dyzio

  15 października, 2016

  Mam pytanie jak wiozłeś psa kolejka krzesełkową

 • Dorota Kamińska

  7 marca, 2017

  Jak czytam te komentarze, to aż nie mogę uwierzyć. Chciałam pojechać z moim pieskiem do Zakopanego. Owszem, kwaterę znalazłam ale wychodzi a to,że pozostaną mi tylko spacery po chodniku. Masakra i przykro. Nie chcą mojego psa to i mnie tam nie będzie. Pozdrawiam serdecznie

 • Ewa

  8 kwietnia, 2017

  Czy rezygnowaliscie ze zwiedzania niekorych miejsc jesli nie mozna tam wchodzic z psem ?
  Jesli nie, to co robiliscie ze zwierzakami ? (Jestem w obliczu wyzwania dziecko + pies)/

Post a Comment