Co zabrać na wyjazd z psem?
Po kilku wyjazdach wakacyjnych, wypadach weekendowych, podróżach do rodziny i na seminaria myślę, że w końcu wypracowałam sobie standardową listę rzeczy, które bierzemy na każdy wyjazd z psem. Oto ona.
1. Transporter dla psa
Pies nie śpi z nami w łóżku, a dobrze, by zawsze miał swoje, bezpieczne miejsce w którym może się schronić, odpocząć i zdrzemnąć. Kiedyś na wyjazdy zabieraliśmy klatkę Weezy’ego, jednak szybko zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Ciężkie to było i niewygodne. Tachać to wszędzie, składać i rozkładać – komu by się chciało. Kupiliśmy więc transporter materiałowy, który jest dużo lżejszy, szybki w montażu i demontażu. Sprawdza się świetnie jako buda do spania oraz miejsce do zamknięcia psa podczas seminarium. Transporter zabieramy wszędzie.
2. Miska dla psa
Wyrosłam już z etapu brania na wyjazdy misek domowych. Nieważne, metalowa, czy ceramiczna, zajmują zdecydowanie za dużo miejsca. Bierzemy więc podróżną miskę materiałową, która równie dobrze służy do podawania wody podczas podróży samochodem, wycieczki w terenie, seminarium itp., jak i serwowania jedzenia. Na wypady weekendowe biorę tylko „szmaciankę”. Pies dostaje w niej wodę, a karmę sypię mu na dno transportera. Podczas dłuższych wyjazdów w misce materiałowej Rudy dostaje jedzenie, a do wody biorę duże, plastikowe pudełko po lodach. Stoi ono z wodą przez cały pobyt, a na koniec, bez żalu, ląduje ekologicznie w koszu na plastiki.
3. Karma dla psa
Na krótkie wypady odmierzam dzienne porcje karmy i przekładam je do foliowych woreczków śniadaniowych (wykorzystane woreczki wykorzystuję później jako kupoworek, więc nic się nie marnuje). Na dłuższy wyjazd biorę jednak platikowy pojemnik z odpowiednim zapasem karmy i kubek do odmierzania dziennych dawek. W drodze powrotnej do pudełka pakuję psie utensylia (ile się zmieści), żeby nie wozić powietrza.
4. Ręcznik – podkładka pod miskę
Gdy Weezy pije wodę, cały metr kwadratowy wokół miski jest pomoczony wodą. Żeby nie było więc mokrej wykładziny w pokoju hotelowym, czy zmoczonej podłogi u pedantycznej cioci, która wciąż biega z mopem po mieszkaniu, na wyjazdach pod pojemnik z wodą kładę taki oto ręcznik.
Służy on jako jako „obrus” Rudego, a w awaryjnych sytuacjach jako ręcznik do wytarcia psa.
5. Ręcznik do wycierania psa
Jeden z ważniejszych elementów wyposażenia, obowiązkowy podczas wizyty w gościach lub noclegu w jakimkolwiek obiekcie noclegowym. Ręcznik taki służy nam do wycierania łap i psiego podwozia, gdy pies wraca mokry ze spaceru. Wyobraźmy sobie minę naszej pedantycznej cioci, która widzi wpadające do swojego mieszkania mokre, rude futro, które zostawia piękne, mokre ślady na kafelkach i wykładzinie, a następnie z lubością tarza się na ukochanym, ciocinym dywanie, pozostawiając mokre plamy i resztki błotka. Myślę, że właściciele wynajmowanej nam kwatery minę mieliby podobną.
6. Wkręt do przywiązania psa
Był to jeden z pierwszych naszych zakupów. Wozimy go cały czas w samochodzie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Wykorzystujemy go do zakotwiczenia psa podczas wizyty nad morzem lub nad jeziorem, gdy dookoła jest pełno ludzi i pies nie może swobodnie biegać. Zmniejszamy tym samym prawdopodobieństwo wytarzania się Rudego na czyimś ręczniku lub sępienia jedzenia. Nie wyrwie nam też do obcego psa, więc można spokojnie oddać się plażowaniu.
7. Kleszczołapki
Dziadostwo czai się wszędzie i czasem łapie się pomimo obroży Foresto. Trzeba być czujnym i sprawdzać, czy jakieś świństwo się nie wkręciło. Kleszczołapki to ważny element wyposażenia, bo dzięki nim łatwo pozbędziemy się kleszcza tak z psa, jak i (nie daj Boże) z człowieka.
8. Gwizdek
Z polecenia tollerowego forum, kupiliśmy gwizdek Billik i wciąż pracujemy nad jego stuprocentową skutecznością. Mamy go zawsze ze sobą i ćwiczymy, kiedy tylko mamy okazję i dobrą kiełbasę. Przy jego pomocy kilka razy udało nam się już bezbłędnie odwołać Weezy’ego od pogoni za cudzą piłką/psem/zwierzyną. Ale trzeba to ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
9. Zabawka
Ulubiona, niezawodna, zawsze przydatna.
10. Elementy dodatkowe
Pozostałe elementy wyposażenia zależą od miejsca i celu naszego wyjazdu. Jeśli jedziemy na wieś, to i coś obediencowego może się przydać, bo będzie miejsce do ćwiczeń. Jak na plażę, to obowiązkowo parasol, żeby dać psu odrobinę cienia. Nad wodę – koniecznie zabawki i aporty pływające. W góry lub na długie marsze – pas dogtrekkingowy, szelki i smycz z amortyzatorem (pisałam o tym tutaj: Pas do dogtrekkingu Zero DC). Przydadzą się też smaczki i choćby podstawowo wyposażona apteczka. Na koniec oczywista oczywistość: woda na podróż i kupoworki.
Z pewnością nie jest to ostateczna check lista i będę ją jeszcze nie raz modyfikować. Podpowiedzi innych psiarzy są zawsze mile widziane 🙂
Jola
Z wielka ciekaowscia czytam bloga 🙂 świetnie napisany, duzo informacji 🙂 sama sie wybieram z moim gonczym w Karkonosze i zakupie chyba ten pas do dogtrekingu oraz szelki 🙂
pozdrawiamy 🙂
Paula
ciekawe tylko czy to wszystko czy miska z materialu nie przelewa wody prosze o odpowiedz
Gie
Dobra miska materiałowa jest zabezpieczona od środka np. gumą, więc nie powinna przemakać. Myślę, że większym problemem jest jej „chybotliwość”. Raczej nie zostawiłabym miski materiałowej pełnej wody w klatce lub transporterze, gdyż bardzo łatwo z niej wylać wodę. Równie dobrze można nabyć składaną miskę silikonową – sprawdzi się równie fajnie.
easteraki
jakiej wielkości jest Wasz materiałowy transporter dla psa? właśnie jesteśmy w trakcie poszukiwań czegoś podobnego , ale wybór jest tak duży, że mamy problem z odpowiednim rozmiarem, a że transporter ma być kupiony trochę na wyrost (toller jeszcze szczeniakiem ;)) to korzystam z wiedzy doświadczonych 😉
Gie
Nasz transporter ma wymiar 79 x 53 x 66 cm i na wyjazdy jest w sam raz. Jeśli mogę coś doradzić: szukając transportera dla Spocka, zwracaliśmy uwagę, żeby był on otwierany z dwóch stron – zarówno od frontu, jak i z boku. Przydaje się to niekiedy na wyjazdach, kiedy pokój hotelowy jest mały albo nieustawny i trudno znaleźć dobre miejsce na transporter. Dajcie znać, jeśli znajdziecie coś fajnego i godnego polecenia! 🙂
easteraki
Bardzo dziękuję za odpowiedź i podpowiedź 😉 kupiliśmy ten http://allegro.pl/transporter-dla-zwierzat-skladany-klatka-psa-xl-i5032637874.html najbardziej podobny do Pani wymiarów i ma również otwierany bok zgodnie z radą 😀 a przede wszystkim składany. Pozdrawiam
Gie
Super! Mam nadzieję, że transporter będzie się dobrze sprawować 🙂