Kaszubski Park Etnograficzny z Psem

Kaszubski Park Etnograficzny z psem

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach odwiedziliśmy z psem w lipcu 2021 roku w drodze powrotnej z wakacji nad morzem. Na obszernym terenie, położonym nad brzegiem jeziora Gołuń, zgromadzono tu ponad 50 obiektów przeniesionych z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Znajdziecie tu więc chałupy i budynki gospodarcze, dworki, szkołę, kuźnię, karczmę, dwa wiatraki oraz przepiękny drewniany kościółek z XVIII wieku. Do wielu budowli można wejść lub zajrzeć, by podziwiać pieczołowicie odtworzone wnętrza i ich wyposażenie. Nawet Weezy znalazł zabytkowy obiekt odpowiadający jego potrzebom 😉

Historia muzeum we Wdzydzach

Początki placówki sięgają początków XX wieku, kiedy to Teodor i Izydora Gulgowscy założyli pierwsze muzeum na wolnym powietrzu. W podcieniowej chałupie z XVIII wieku, odkupionej od Michała Hinca, zgromadzili liczne sprzęty domowe i gospodarskie, haftowane czepce, ceramikę, obrazy i inne elementy kaszubskiej sztuki ludowej. W 1929 r. zbiory Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach sprzedawane zostały Skarbowi Państwa. Od 1948 r. Park Etnograficzny podlegał Muzeum Pomorskiemu w Gdańsku. Obecnie jest to instytucja kultury Samorządu Województwa Pomorskiego.

Kaszubski Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie

Kaszubski Park Etnograficzny – czy można z psem?

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich można zwiedzać całą rodziną, również z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Spacer po rozległym terenie skansenu nie trwa ani za długo, ani za krótko – po prostu w sam raz. Psy należy prowadzić na smyczy i nie można wejść z nimi do wnętrz budynków. Na trasie spotkamy wiele koszy na śmieci, więc bez wymówek sprzątamy po naszych pupilach! Na koniec zwiedzania polecam usiąść w ogródku muzealnej restauracji. Dla turystów czeka tam dobre jedzenie, ciasto, kawa i kraftowe piwo, a dla psów – miska z wodą.

W sezonie muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00 (od 1 lipca do 31 sierpnia). Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 17 zł. 

Wdzydze muzeum

Lubisz zwiedzać? Zobacz również: Wielkopolski Park Etnograficzny z psem

Post a Comment