Tropowce i posokowce

W ramach poszerzania horyzontów pracy z psami myśliwskimi i działalności w Komisjach Kynologicznych przy ZO PZŁ w Lesznie i Gorzowie Wielkopolskim, wzięliśmy udział w dwóch przedsięwzięciach adresowanych do tropowców i posokowców.

Konkurs pracy posokowców

Weekend 8-9 czerwca 2024 r. spędziliśmy w OHZ Grodzisko, gdzie ZO PZŁ w Lesznie zorganizował konkurs pracy posokowców wg regulaminu PZŁ. Upalna sobota upłynęła na porządkowaniu na bazy konkursu i zakładaniu ścieżek tropowych, z których każda miała ok. 1000 metrów długości. Ścieżki wyznaczaliśmy w pagórkowatym, leśnym terenie pod nadzorem doświadczonego kolegi Pawła, który instruował nas na każdym kroku i odpowiadał na nasze liczne pytania związane ze specyfiką pracy posokowców.

W niedzielę czekała nas praca w sekretariacie i dbanie o dobre samopoczucie (również kulinarne) zgłoszonych uczestników. Na niedzielny konkurs stawiło się 5 posokowców bawarskich, z których tylko jeden uzyskał dyplom (II stopnia) i certyfikat psa ułożonego do polowania. Pozostałe psy, chociaż w większości pracowały bardzo dobrze, niestety nie zaliczyły odłożenia, które okazało się największym wyzwaniem tego dnia.

Relację z konkursu przeczytać można na stronie Zarządu Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie.

Warsztaty dla tropowców

W kolejny weekend (15 czerwca 2024 r.) pojechaliśmy w okolice Sulęcina, gdzie Komisja Kynologiczna przy ZO PZŁ w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała warsztaty dla tropowców. Tym razem treningi dedykowane były początkującym psom i przewodnikom.

Celem spotkania było pokazanie tropowego ABC, obejmującego sprzęt potrzebny do treningu, informacje praktyczne nt. zestrzału, zakładania ścieżki tropowej i przygotowania psa do pracy na tropie. Każdy uczestnik, pod okiem prowadzącego, osobiście założył własną ścieżkę tropową.

Każdy przeszedł też ze swoim psem ścieżkę założoną wcześniej przez członków Komisji Kynologicznej. W przejściu uczestnikom towarzyszyli doświadczeni przewodnicy, dzieląc się cennymi wskazówkami i podpowiedziami. Nie zabrakło też pokazu pracy doświadczonego posokowca, dzięki czemu uczestnicy zobaczyli cel, do którego powinni dążyć w pracy ze swoimi psami.

Na zakończenie warsztatów przewodnicy mogli obserwować zachowanie swojego psa przy trenażerze, a po wszystkim posilić się przy ognisku i przygotowanym stole biesiadnym.

Przy okazji warsztatów służyłam uczestnikom podpowiedziami w zakresie podstawowego posłuszeństwa, zwłaszcza chodzenia przy nodze i komendy siad-zostań. Jak się okazuje fundamenty pracy z psem, klarowna komunikacja i hasła wykorzystywane podczas treningu są dla nas wszystkich najtrudniejsze – niezależnie od dyscypliny psich sportów, czy rodzaju pracy użytkowej.

Relację z warsztatów można przeczytać na profilu FB Zarządu Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wlkp.

Post a Comment