Retrievery poznajmy się - spotkanie o rasie nova scotia duck tolling retriever

„Retievery – poznajmy się” – warsztaty w Poznaniu

We wtorek 11 czerwca 2024 r. mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach „Retrievery – poznajmy się”, zorganizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Poznaniu. Pierwsze spotkanie z cyklu poświęcone było w całości rasie Nova Scotia Duck Tolling Retriever.

O wzorcu i groomingu

Spotkanie rozpoczęliśmy prelekcją na temat wzorca rasy, ze szczególnym uwzględnieniem wad i wad eliminujących. Monika Bęcka – Asystent Kynologiczny, Zastępca Kierownika Sekcji FCI VIII – 1 „Retrievery” oraz Sekcji 2 i 3 „Płochacze i psy dowodne” w ZKwP Poznań – podzieliła się z nami obserwacjami z ringów wystawowych, zwracając uwagę na niedoskonałości coraz częściej pojawiające się u Tollerów.

Następnie Monika omówiła przygotowanie Tollera do wystawy, pokazując sprzęt i kosmetyki przydatne w pielęgnacji futra naszych psów. Na żywym modelu w postaci naszego Spocka zaprezentowała, jak prawidłowo przyciąć włosy na psich uszach i łapkach, jak suszyć futro i na co zwrócić uwagę w tzw. groomingu, aby nasz pies jak najlepiej prezentował się na wystawie.

Użytkowość rasy

Nie zabrakło również bloku poświęconego użytkowości Tollerów, jako psów myśliwskich. W tej części spotkania miałam ogromną przyjemność opowiedzieć uczestnikom, jak wygląda praca myśliwska Tollerów, opowiedzieć o tollingu oraz możliwościach pracy z Tollerem, zarówno w myślistwie, jak i innych psich sportach.

Część praktyczna – handling

W części praktycznej spotkania uczestnicy mogli udoskonalić swoje umiejętności handlingu pod okiem Eweliny Rybak – Kierownika Sekcji Handlingu w ZKwP Poznań, która ma ogromne doświadczenie i imponujące wyniki w wystawianiu Tollerów. Obserwując obecne Tollerki i ich przewodników, Ewelina podpowiadała, jak najlepiej zaprezentować psa na wystawie i pracować z nim ringu. Dzieliła się wieloma praktycznymi wskazówkami, zwracając szczególną uwagę na komfort psa, dobrą komunikację z psem i trening wypełniony pozytywnym wzmocnieniem i czytelnymi sygnałami.

 

W spotkaniu uczestniczyli hodowcy oraz aktualni i przyszli właściciele Tollerów. Mieliśmy możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami i obserwacjami na temat rasy, a osobom planującym zakup Tollera opowiadaliśmy o wadach, zaletach i potrzebach rasy oraz psich aktywnościach, które warto z Nova Scotia uprawiać.

Post a Comment