Trening tollingu z psem rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Tolling trening w Czechach

Ostatni weekend kwietnia spędziliśmy w Czechach na treningach tollingu zorganizowanych przez czeski Klub Tollera.

Przepiękna okolica na granicy czesko-austriackiej, wspaniali tollerowi ludzie z Czech, Polski, Słowacji i Szwajcarii, no i najważniejsze: trzy dni treningów tollingu ze szwedzkimi trenerami: Håkanem Linde i Larsem Bengtssonem. Obaj panowie są bardzo dobrymi handlerami, którzy doprowadzili swoje Tollery do najwyższej klasy prób pracy myśliwskiej dla Tollerów (tolling hunting testów – tollingjaktprov – TJP), zdobywając ze swoimi psami tytuły Svenska Tollingjaktchampions.

Tolling trening ze szwedzkimi trenerami

Lars i Håkan są sędziami TJP i myśliwymi, czyli osobami, które o pracy z Tollerami wiedzą chyba wszystko. Jestem niesamowicie szczęśliwa, że w końcu mogłam potrenować pod ich doświadczonym okiem. Głowę mam pełną wiedzy i nowych pomysłów treningowych. Jestem też mega dumna z naszych psów.

Spock radził sobie z ćwiczeniami z klasy open i elit, pokazując że wiek (10 lat) to tylko liczba. Ćwiczyliśmy głównie semi-blindy przez wodę (również z rozproszeniem) i podwójne markingi.

MJ był naszym diamentem – uważnym i skupionym retrieverem. Głównym celem były aporty przez wodę, tak więc robiliśmy semi-blind przez wodę, memory przez wodę i powójny marking. MJ poradził sobie super mimo że wiele rzeczy było dla niego nowych. Uwielbiam potencjał tego psa i wielkim zaszczytem było dla mnie usłyszeć wiele miłych słów na nasz temat z ust tak doświadczonego trenera i handlera jak Håkan.

Po trzech dniach treningów mamy pomysł, jak zwiększyć pewność siebie MJ’a na blindach i jak rozwijać ćwiczenia w kierunku tolling testów i tolling hunting testów klasy open i elit. Dostaliśmy też cenne wskazówki, jak dodać powera w searchu i pomysły na techniczne szlifowanie handlingu.

Gotowi na kolejne wyzwania

Lars, Håkan dziękuję za wszystkie cenne wskazówki treningowe oraz długie wieczorne rozmowy o Tollerach, łowiectwie, treningach do tolling testów i naszych psach. Każda chwila spędzona z Wami była dla mnie wielką przyjemnością i mam nadzieję że wkrótce znów się zobaczymy.

Za organizację wydarzenia dziękuję czeskiemu Klubowi Tollera, a szczególnie wspaniałym organizatorom Tomowi i Michaeli Makula. Dziękuję wszystkim uczestnikom za miłe towarzystwo i wszystkim helperom za nieocenioną pomoc.

Zdjęcia: Tom Makula

Post a Comment