Podsumowanie 2019 roku

Rok 2019 już prawie za nami. Czas więc na krótkie podsumowanie minionych 12 miesięcy i przypomnienie najważniejszych wydarzeń z naszego psiego życia.

Było to pracowite, czasami zaskakujące, dwanaście miesięcy. Nie obyło się bez niespodziewanych zwrotów akcji, czasem porażek i chwil zwątpienia. Wszystko, co negatywne, puszczam jednak w niepamięć, wynosząc cenną naukę na kolejne lata. W pamięci pozostawiam to, co najważniejsze – w 2019 roku udało się spełnić kilka kolejnych, wielkich marzeń.

Sverker Haraldsson, czyli trenujemy tolling – część druga

Sezon rozpoczęliśmy organizacją seminarium tollingu, czyli szkolenia przygotowującego Tollery do prób pracy przeznaczonych wyłącznie dla rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Nasze zaproszenie po raz drugi przyjął Sverker Haraldsson – szwedzki sędzia, zawodnik, aktywny działacz szwedzkiego Klubu Tollera, wielki miłośnik i propagator pracy z Tollerami. Podczas dwóch intensywnych dni trenowaliśmy pracę Tollera jako retrievera, ze szczególnym uwzględnieniem tollingu, wyróżniającego pracę NSDTR od innych retrieverów.

Przeczytaj relację: seminarium pracy myśliwskiej Tollerów ze Sverkerem Haraldssonem

Seminarium tollingu (tolling seminar) - Sverker Haraldsson

Nova Scotia Duck Tolling Retriever jako rasa myśliwska – aktywny sezon w łowisku

Druga połowa roku była dla naszych psów intensywnym sezonem pracy myśliwskiej. Weezy, a zwłaszcza Spock, brali regularnie udział w polowaniach na kaczki, gęsi i bażanty. Z pełną odpowiedzialnością możemy więc powiedzieć o obu naszych Tollerach, że są psami, których wartość użytkowa została zweryfikowana w łowisku.

Doświadczenie to pozwoliło nam jeszcze lepiej zrozumieć cechy, jakie Nova Scotia Duck Tolling Retriever powinien posiadać, jako rasa myśliwska. Wiemy, nad jakimi umiejętnościami pracować i co najbardziej przydaje się podczas polowania. Wiedza ta pozwoli nam się doskonalić i rozwijać w kolejnych latach i z kolejnymi psami.

Z tego miejsca chciałabym szczególnie podziękować osobom, które bezinteresownie dzielą się z nami swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem. Dzięki nim nasze marzenie stało się rzeczywistością. Paweł, Bartek, Tomek, Remigiusz, Krzysztof – dziękujemy!

Hunting with Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Tollery w obedience i Working Testach

Pod względem sportowym był to zdecydowanie rok Spocka, który w swojej klasie zdobył tytuł Mistrza Polski Obedience 2019. Tym samym z nawiązką zrealizował cel postawiony na ten rok, jakim było zakończenie startów w klasie 2 i zdobycie awansu do klasy 3 obedience.

Przeczytaj relację: Mistrzostwa Polski Obedience 2019

Weezy z kolei pokazał, iż mimo swoich ograniczeń, potrafi dać z siebie wszystko. Podczas sierpniowych Working Testów w Golubiu-Dobrzyniu Wizzard zajął drugie miejsce w klasie L z oceną bardzo dobrą.

Przeczytaj relację: Working Testy w Golubiu-Dobrzyniu

Toller w psich sportach. Podium w obedience i Working Testach.

Wystawy psów w 2019 roku

Zwykle przedkładamy pracę z psami nad ringi wystawowe. W 2019 roku zdecydowaliśmy się jednak na udział w trzech wydarzeniach.

Na początku czerwca podczas Krajowej Wystawy Psów Ras Myśliwskich w Uzarzewie pod Poznaniem Spock uzyskał ocenę doskonałą i pierwszą lokatę w klasie użytkowej, CWC/CAC oraz tytuł Najlepszego Psa Użytkowego w rasie. W finałach pojawiliśmy się w ringu honorowym na wyborze Najpiękniejszego Psa Użytkowego, gdzie wśród reprezentantów innych ras myśliwskich, posiadających certyfikat użytkowości, uzyskaliśmy bardzo dla nas cenną lokatę IV.

Przeczytaj relację: Krajowa Wystawa Psów Ras Myśliwskich w Uzarzewie 2019

W czerwcu uczestniczyliśmy w Europejskiej Wystawie Psów w Austrii oraz wystawie Austrian Winner 2019. W klasie użytkowej Spock uzyskał dwa razy ocenę doskonałą z lokatą I i CACA.

Przeczytaj relację: Europejska Wystawa Psów Austria 2019

W sierpniu wzięliśmy z kolei udział udział w Work & Show Weekend w Golubiu-Dobrzyniu, łączącym sprawdzian pracy retrieverów na sztucznym aporcie (dummy) z oceną ich eksterieru w ringu wystawowym. Spock zajął tu drugą lokatę w ogólnej klasyfikacji Work&Show, podczas samej wystawy zdobywając ocenę doskonałą z lokatą I i tytułem: „Best of Breed”. Dodatkowym wyróżnieniem była IV lokata w ringu honorowym podczas wyboru najpiękniejszego psa grupy VIII.

Przeczytaj relację: Work&Show Weekend 2019 oraz Toruńska Wystawa Psów Rasowych 2019


Spotkania ze szczeniakami

Rok 2019 to czas dorastania szczeniaków po naszym Spocku. Przyznać trzeba, że mamy ogromne szczęście do nowych właścicieli i hodowli, w których się one urodziły. Do tej pory mamy ze sobą bardzo dobry kontakt i jesteśmy na bieżąco z wszelkimi nowinkami.

W czerwcu, podczas Europejskiej Wystawy Psów, spędziliśmy sporo czasu z Lorevy YASENIA (Asti) – pierworodną córką Spocka i jej właścicielką Eleną.

Kilka dni później uczestniczyliśmy w spotkaniu miotu „A” w czeskiej hodowli „z Jesenické smečky”. Co ważne, nie był to zwykły zlot Tollerów lecz regularny trening dummy z Lenka Liptáková, zorganizowany przez hodowczynię: Šárkę Pospíšilovą.

Wspaniale jest obserwować potomstwo w pracy i życiu codziennym, starając się dostrzec wszelkie podobieństwa i różnice.

Przeczytaj: spotkanie ze szczeniakami w hodowli „z Jesenické smečky” oraz: Asti na European Dog Show 2019

Plany na rok 2020

Jakie plany na kolejny rok? Oczywiście ambitne! Cele na 2020 rok mamy już skrystalizowane, jednak w obawie przez zapeszeniem, nie podzielę się nimi publicznie. Czeka nas dużo systematycznej pracy i konsekwencji. Planujemy kilka dalekich wyjazdów, które (mam nadzieję) przybliżą nas do realizacji kolejnych marzeń. Trzymajcie kciuki!

Comments: 2

  • Agnieszka

    4 stycznia, 2020

    Dzięki za podsumowanie i gratuluję osiągnięć. Śledzę Was, gdzie się da, więc mam nadzieję, że w 2020 roku również będę mogła czytać o Was i Waszych rudzielcach. Pozdrowienia

Post a Comment