Szczenaki Tollera w hodowli

Odwiedziny u szczeniaków

Za nami weekendowy pobyt w Czechach, gdzie byliśmy w odwiedzinach w hodowli Tollerów z Jesenické smečky. Tam 31 marca 2018 r. urodziło się 11 potomków Abby i naszego Spocka. Jesteśmy zachwyceni tak samymi szczeniakami, jak i domem, w którym są wychowywane. Naprawdę żałuję, że jest jeszcze dla nas za wcześnie na kolejnego psa.

Dobra hodowla Nova Scotia Duck Tolling Retriever – z jesenicke smeky

Šárka, właścicielka hodowli, jest wspaniałą osobą, bardzo gościnną i ciepłą. Od początku mamy ze sobą wspaniały kontakt. Od pierwszego dnia narodzin otrzymuję od niej zdjęcia i filmiki. Dzieli się ze mną wszystkimi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi szczeniąt. Dzięki niej mogą na bieżąco obserwować rozwój małych Spocków, co jest dla mnie bardzo cenne. Sarka przykłada dużą rolę do socjalizacji szczeniąt i jest doskonałą hodowczynią. Każdemu życzę tak wspaniałego kontaktu z innymi hodowcami.

Szczeniaki Tollera czy małe piranie?

W kojcu ze szczeniakami spędziłam bite cztery godziny. Dzieciaki nie wykazywały żadnej rezerwy wobec obcej sobie osoby. Wszystkie błyskawicznie mnie osaczyły, starając się, jedno przez drugie, wejść mi na kolana. Miałam pogryziony nos i palce oraz wylizane uszy. Za wszelką cenę starałam się uwiecznić aparatem szczeniakowe nawalanki i szaleństwa, co jednak nie było takie proste. Każde pojawienie się aparatu kończyło się próbami konsumpcji wszystkich wystających części plastiku, a na pasku od aparatu uwieszały się co najmniej trzy małe piranie. Nasz sprzęt też nie jest najwyższych lotów, więc trudno było uchwycić szczeniaki w ruchu. Najławiej było je więc utrwalić podczas snu, czy raczej: przerwy na ładowanie baterii.

Oceniając eksterier tych małych Tollerów, uważam, że pod kątem wyglądu wszystkie szczeniaki są bardzo wyrównane. Nawet najmniejsza pierwotnie fioletowa suczka nadrobiła zaległości i niczym nie odstaje już od rodzeństwa. Wszystkie papisie mają bardzo ładne znaczenia, mieszczące się we wzorcu (nie ma żadnego tzw. missmark’a). Większość ma też białą końcówkę ogona.

Wyprawka dla szczeniaka

Ponieważ jesteśmy bardzo emocjonalnie zaangażowani w rozwój szczeniąt, przywieźliśmy im, i przyszłym właścicielom, małe prezenty. Każdy papiś otrzyma w wyprawce ręcznie robioną smycz do gwizdka w kolorze odpowiadającym barwie szczeniakowej wstążeczki. Podarek ten świetnie wpisuje się w prezenty przygotowane przez Šárkę – gwizdek dummy oraz mały 100 g dummy, również w odpowiednich kolorach (patrz wpis: wyprawka dla szczeniaka). Oprócz tego przywieźliśmy dzieciakom suszone skrzydła bażanta oraz skórę z królika, by papiki, już za młodu, socjalizowały się z tym, co być może będą robić w przyszłości. Było nie było Tollery to rasa myśliwska i naszym marzeniem jest utrzymanie wartości użytkowej tej rasy.

Wyjechaliśmy z Sumperku bardzo szczęśliwi. Wspaniale było zobaczyć szczeniaki na żywo i pobyć te kilka godzin z całą jedenastką. Oczywiście mam swoich faworytów: z samców: zielony i pomarańczowy, z suczek: fioletowa, różowa i czerwona. Mam nadzieję, że wszystkie trafią do wspaniałych domów i że uda nam się nawiązać kontakt z nowymi właścicielami. Liczę również na to, że będzie nam dane zobaczyć szczeniaki nie jeden raz w przyszłości. To, na jakie psy wyrosną, o jakim charakterze, cechach i potencjale, będzie dla mnie prawdziwym wyznacznikiem osiągnięcia celu hodowlanego. Mam nadzieję, że wszystkie odziedziczą cechy obojga rodziców, takie jak naturalny aport, „will to please” oraz machający ogon, tak ważny w przypisanym rasie tollingu.

Szczeniaki Tollera z miotu Spock x Abby urodziły się 31 marca 2018 r. Rodzicami miotu są Next Generation Peak Performance Dancing with Fire oraz Abby from Hana fields (rodowód szczeniąt).

Post a Comment