Tollarspecialen 2015

Impreza roku – Tollarspecialen 2015

Po ubiegłorocznej wizycie w Szwecji obiecaliśmy sobie, że jeśli tylko będzie taka możliwość, w 2015 roku znów pojedziemy na najważniejsze tollerowe wydarzenie w Europie – Tollarspecialen 2015.

Impreza ta to prawdziwe święto rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Impreza duża, organizowana przez szwedzki Klub Tollera, na którą poza Szwedami, przyjeżdżają goście z różnych krajów Europy, głównie Skandynawii. W tym roku Tollarspecialen odbywało się miejscowości Sӓlen, w regionie Dalarna, położonej ok. 780 km na północ od Ystad. Nadarzyła się więc okazja, do spędzenia wakacji w Szwecji i zwiedzenia części tego pięknego kraju.

Tollarspecialen 2015 – dzień 1. Rally-O i tolling hunting test.

Tollarspecialen rozpoczęło się w środę zawodami Rally-O. My jednak na miejsce dotarliśmy w czwartek, w sam raz na fragment tolling hunting testów (tollingjaktprov), czyli sprawdzenia umiejętności Tollerów w pracy myśliwskiej (przebieg testów opisywałam szerzej we wpisie: tollingjaktprov, czyli egzamin dla Tollera). To dla nas najcenniejsza i najważniejsza część całej imprezy, w której mamy nadzieję dane nam będzie kiedyś wystartować. To kwintesencja Tollera, sprawdzenie najważniejszych umiejętności NSDTR i weryfikacja pracy z psem.

Wieczorem, prosto z Polski, na miejsce dojeżdżają Gosia i Michał, hodowcy Spocka (Dancing with Fire), z którymi zamieszkujemy w uroczej dolinie Lindvallen, będącej zimą uznanym w Szwecji kurortem narciarskim. Nasz uroczy, 3 pokojowy domek tętni życiem i pięcioma Tollerami. Analizujemy program na najbliższe dni i zdajemy sobie sprawę, że nie będzie nam dane spać do godziny 9.00.

Tollarspecialen 2015 – dzień 2. Tolling hunting test, Working Test i agility.

W piątek mierzymy się z bardzo napiętym harmonogramem. Rano wyruszamy podglądać tolling hunting testy. Niestety, z braku czasu, udaje nam się załapać jedynie na 1,5 występu w klasie początkującej. Zrywamy się, by przejechać w inne miejsce, gdzie organizowane były working testy, w których startujemy ze Spockiem.

Tam spędzamy czas do późnego popołudnia, próbując sił w stawce 107 psów klasy początkującej dummy. Nasz start opisaliśmy w osobnym wpisie: Working Test na Tollarspecialen 2015.

Po godzinie 16 lądujemy w „bazie” Tollarspecialen, czyli Olnispagården w Sӓlen, gdzie trwają już oficjalne zawody agility. Startuje w nich matka Spocka – Trin, która zalicza bardzo ładny przebieg, zdobywając ostatecznie trzecie miejsce na podium!

Tollarspecialen 2015 – dzień 3. Zawody obedience.

W sobotę pobudka znów wcześnie rano. Trzeba zdążyć na oficjalne zawody obedience. W pierwszej, porannej grupie klasy I, startują Spock i Trin. Po godzinie 13.00 – w klasie II – Weezy. Cały dzień upływa nam pod znakiem sportowego posłuszeństwa (więcej o obedience w osobnym wpisie: zawody obedience Tollarspecialen 2015). W oczekiwaniu na swoją kolej, podglądamy psy startujące w poszczególnych klasach.

Późnym popołudniem w Olnispagården robi się wyjątkowo tłoczno – zbliża się czas rozdania nagród w Tollingjaktprov i WT. Liczba zgromadzonych osób i nagrody dla zwycięzców świadczą o jednym – największym uznaniem cieszą się tutaj psy pracujących na zwierzynie. Super, tak właśnie powinno być!

Tollarspecialen 2015 – dzień 4. Wstawa.

Nieoficjalna wystawa przypada na niedzielę. Na kilku ringach równolegle odbywają się oceny w poszczególnych klasach. Dużo psów, dużo ludzi. Nasza polska drużyna zalicza bardzo udane występy i zdobywa piękne oceny. W klasie młodzieży Spock otrzymuje Honory Prize (HP), czyli odpowiednik oceny doskonałej). Trin w championach HP i lokatę III, a Switch w szczeniakach – BOS puppy!

 

Wszystko, co dobrze, szybko się kończy.

Tollarspecialen kończymy, jak większość uczestników, w poniedziałek. Pakowanie i odjazd z burzą myśli w głowie. Radość z udanych występów i smutek, że już po wszystkim. Dużo przemyśleń, dużo inspiracji. Baterie naładowane na kolejne 12 miesięcy. Na koniec trochę statystyki:

Na Tollarspecialen zgłoszono w sumie 492 Tollery:
Wystawa – 355 zgłoszeń
Tolling Hunting Test – 151 zgłoszeń
Working Test – 122 zgłoszeń
Agility Medium – 14 psów
Agility Large – ponad 30 psów
Obedience – 80 zgłoszeń

Zobacz relacje z innych wyjazdów na TOLLARSPECIALEN:
Tollarspecialen 2018
Tollarspecialen 2017
Tollarspecialen 2016
Tollarspecialen 2014

Post a Comment