Od lewej Zamek Książ, pokaz psów myśliwskich podczas Hubertusa Wałbrzyskiego i Regionalny Konkurs Wyżłów w Pońcu.

Konkurs wyżłów i hubertus wałbrzyski

To był kolejny intensywny weekend. Przejechaliśmy kolejne setki kilometrów, aby spotkać się z nowymi i starymi znajomymi i uczestniczyć w kolejnych psich inicjatywach.

Regionalny Konkurs Pracy Wyżłów w klasie Wielostronnej w Poniecu

W sobotę 23 września 2023 udaliśmy się do Ponieca, aby pomóc w organizacji Regionalnego Konkursu Pracy Wyżłów w klasie Wielostronnej wg Regulaminu Polskiego Związku Łowieckiego.

Chociaż wyżły to nie nasza „bajka”, warto było nabyć kolejne doświadczenia i zobaczyć pracę innych ras myśliwskich. Poza tym zawsze wychodzimy z założenia, że jeśli inni organizują warsztaty i konkursy dla retrieverów, powinniśmy odwzajemniać ten trud, pomagając w organizacji konkursów innych specjalizacji.

Krzysztof, z racji działalności w Komisji Kynologicznej przy ZO PZŁ w Lesznie, pomagał w polu, ja – w sekretariacie. Dla uczestników był to długi dzień konkursowych zmagań i godziny spędzone na dworze. Dla mnie – praca biurowa w doborowym towarzystwie i czas na spacer i trening z naszymi psami.

Hubertus Okręgu Wałbrzyskiego

Tego samego dnia, późnym wieczorem, wylądowaliśmy na Zamku w Książu, by kolejnego dnia uczestniczyć w Hubertusie Okręgu Wałbrzyskiego z okazji 100-lecia PZŁ.

Na zaproszenie Zarządu Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu wzięliśmy udział w pokazie psów ras myśliwskich poprowadzonym przez Natalię Kartawik (hodowla ogara polskiego „z Przewiesia (FCI)”). Zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć różne psy wyhodowane do użytkowości łowieckiej i posłuchać o specyfice pracy poszczególnych ras.

Po krótkiej prezentacji przyszła kolej na mały pokaz pracy naszych tollerów. Wiedząc, co publice podoba się najbardziej, postawiliśmy na połączenie elementów obedience z elementami treningu dummy. Spock chodził przy nodze, pokazał pozycje w marszu i zatrzymania w przywołaniu. MJ biegał za aportami, szlifując komendy prawo/lewo, w tył i zatrzymanie na gwizdek. Dla widzów był to miły dla oka pokaz, dla nas super trening w rozproszeniach.

Sam Hubertus, zorganizowany na terenie Zamku i Stada Ogierów Książ, był piknikiem o programie, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Były liczne stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, były stoiska lokalnych kół łowieckich, gdzie można było poczęstować się dziczyzną, gulaszem, bigosem i słodkościami. Podziwiać można było ptactwo łowcze, trofea myśliwskie oraz pokaz powożenia zaprzęgami konnymi. Były też oficjałki, zakończone koncertem zespołu „Taraka”.

Post a Comment